STARTUJEMY- DIETA BARF/ RAW!

CZY MÓJ PIES JEST NA TO GOTOWY?

Najzdrowszym modelem żywienia jest karmienie nieprzetworzonymi produktami, zgodne z naturą, fizjologią i anatomią psiego mięsożercy. To jest fakt niezaprzeczalny. Dietą RAW podzieliłabym na dwa warianty: dietę specjalistyczną i dietę podstawową.

Dieta RAW specjalistyczna 

Zarówno człowiek jak i pies w sytuacjach kiedy boryka się z chorobami nerek lub wątroby musi trzymać się specjalnej diety. Pewne składniki zostają wykluczone a inne wciągnięte na listę. Najlepiej jak taka dieta będzie wybierana na podstawie wyników krwi i innych badań z możliwością modyfikacji. Dieta podstawowa, którą promujemy może być niewystarczająca w tych przypadkach.

 

Dieta RAW podstawowa

Zasady tej diety dedykowane są zdrowym psom, a także tym, które cierpią na pewne dolegliwości. Psy mające problemy z alergią i nietolerancją pokarmową, problemami skórnymi, nawracającymi problemami z uszami, marnym lub nadmiernym apetytem, złą kondycją psychiczną i ogólnoustrojową - takie psy fenomenalnie odnajdą się na podstawowej diecie RAW.

Szczeniaki - jak najbardziej! Wtedy buduje się organizm i jest to newralgiczny moment w życiu psa. Seniorzy- oczywiście! W związku z tym, że na starość zachodzą w przewadze procesy degeneracyjne- zdrowym żywieniem możemy wiele zdziałać, aby jakość życia była jak najlepsza.


ELEMENTY DIETY I WYBÓR ŹRÓDŁA KOMPONENTÓW

Złotą trójkę komponentów których absolutnie nie może zabraknąć stanowią: mięso, kości ( lub inne źródło wapnia) oraz podroby. Dobrze jak znajdą się też warzywa i owoce. Bardzo dobrze jak włączymy do diety naturalne suplementy.

Można samemu komponować posiłki, zagłębiać się w temat żywienia, analizować problematykę. Będzie wymagało to większego zaangażowania i zapoznania się z licznymi sklepami mięsnymi, chociażby po to, żeby upolować dobrą cenę i różnorodność mięs.

Jeżeli żywienie psa nie jest twoim hobby, gubisz się w biologicznych zagadnieniach, ponadto nie masz czasu na tworzenie mapy sklepów mięsnych, a jednocześnie zależy Ci na najlepszym żywieniu psa, mamy dla Ciebie rozwiązanie- DIETA RAW w kilka minut.


DIETA RAW W KILKA MINUT

 

Dostaniesz u nas produkty, które w całości stworzą dietę dla Twojego psa. Dla ułatwienia znajdziesz u nas listy zakupów- takie gotowce, które wprowadzisz na start. Będzie łatwo, przyjemnie i przede wszystkim naturalnie i zdrowo.

W ofercie posiadamy mięsa 100%, mięsa mielone z kością, podroby, tłuszcze, warzywa, mieszanki wszystkich komponentów a także całe elementy.

Wszystkie dostępne produkty są świeże, szokowo mrożone do bardzo niskich temperatur.


No to zaczynamy!

Aby rozpocząć żywienie psa za pomocą diety RAW należy zapoznać się z pewnymi prawidłami. Po to, aby dieta była kompletna, po to aby wiedzieć na co zwracać uwagę i odżywiać psa najzdrowiej jak się da. Bo taki właśnie jest nasz cel.

DAWKA DZIENNA PSA

Ilość podawanego posiłku na cały dzień wyliczamy procentowo od masy ciała, od 1% do 5%. Jeżeli masz mikropsa, który jest aktywny i spala niczym turbo maszyna zacznij od 5% a nawet 6%. Dla psa w typie Yorka z dobrą wagą będzie ok 3%, dla starszego psa z dużą nadwagą 1%. Zazwyczaj jest to 2%. Ustalony procent wyliczasz od wagi psa i wychodzi dzienna dawka. To jest dawka wyjściowa, przy której obserwujesz psa- jeżeli zaczyna chudnąć, a miał dobrą wagę, zwiększasz porcje. Jeżeli jest na odwrót- zmniejszasz. Bardzo rzadko się zdarza, żeby pies roztył się na diecie RAW, a spadek wagi wymaga po prostu zwiększenia porcji.

PROPORCJE

Jeżeli chodzi o proporcje są pewne przedziały których należy się trzymać. Zawsze w diecie powinno być najwięcej mięsa.

Jest taka zasada, która mówi, że produkty mięsne ( mięso, kości, podroby) powinny stanowić 80%, pozostałe 20% należy do warzyw i owoców. W tych 80% -samo mięso to 70%,kości 15% i podroby również 15%.

To jak wyjdzie w rzeczywistości zależy od psa i reakcji jego organizmu. Najważniejsze żeby zachować mniej więcej proporcje.

 

KROK 1- MIĘSO 100%

Nabywasz mięso 100%. Próbujesz dać na surowo, jeżeli Twój pies patrzy na Ciebie podejrzliwym okiem i nie chce jeść, możesz mięso podgotować albo sparzyć. Dla wyjątkowo opornych polewasz tłuszczem, najlepiej smalcem gęsim albo OLEJEM Z ŁOSOSIA Z POKUSY. Jeżeli po 3 dniach takiej diety stwierdzasz, że jest dobrze, czyli pies ma dobrą kupę i wygląda na zadowolonego- idziesz dalej.

KROK 2 - MIĘSO Z KOŚCIĄ

Podajesz mięso z kością. Zawsze na surowo. Gotowana kość może być niebezpieczna. Kości oprócz tego, że są genialnym źródłem wapnia ( szalenie ważnym dla pracy całego organizmu) bardzo dobrze związują odchody, czego efektem jest mała ilość " twardych dowodów" w woreczku na porannym spacerze.

Najczęstszym problemem jest jej za duża ilość, która objawia się białymi, sypiącymi się odchodami a pies w czasie załatwiania ma duże trudności. Mamy już pierwszy sygnał, że kości jest za dużo. W takich sytuacjach możesz stosować produkty na zmianę: pierwszego dnia podajesz mięso 100%, drugiego mięso z kością, trzeciego ponownie 100% itd. Po 3 dniach wyciągasz z zamrażarki kolejny element.

KROK 3 PODROBY

Ten element czasami powoduje biegunkę. Generalnie ilość w diecie, w produktach mięsnych, czyli w naszych 80% podrobów powinno być ok. 15%. Jeżeli nigdy ich nie podawałeś zacznij od podrobów w dawce ok. 5% i obserwuj psa. Jeżeli jest dobrze,w kolejnym posiłku podaj więcej. Po 3 dobrych dniach wprowadzasz przedostatni element.

KROK 4 WARZYWA

Wprowadzasz WARZYWA MIX- możesz także zacząć od 5% jak w przypadku podrobów.

Są pewne zdrowotne przesłanki, według których produktów mięsnych nie należy podawać łącznie z roślinnymi. Aby przyswajalność składników z mięsa była jak najbardziej wydajna najlepiej rośliny zaserwować w oddzielnym daniu. Może to być wegetariański deserek łączony z suplementami, które będą wprowadzane w kolejnym kroku. Dla osobników o długich zębach do wege menu- można kapnąć trochę masełka a najlepiej polać to OLEJEM Z ŁOSOSIA.


KROK 5 SUPLEMENTY

Końcowym etapem jest suplementacja- jest to bardzo proste i dające spektakularne efekty. Jest kilka produktów, takie "must have", które podajemy zawsze (chyba, że pies ma problem z tolerancją tego) oraz dodatki, które podajemy w razie potrzeby.

Do tej pierwszej grupy zaliczamy bombę witaminową i dostawcę jodu czyli ALGI MORSKIE, źródło B-glukanów i witaminy z grupy B czyli DROŻDŻE oraz OLEJ Z DZIKIEGO ŁOSOSIA stosowanego zamiennie z KRYL ARKTYCZNY jako dostawca kwasów Omega 3, EPA i DHA. Świetnym dodatkiem jest surowe jajko,albo ŻÓLTKO JAJA KURZEGO który jako wzorzec, zawiera wszystkie aminokwasy egzogenne. Dla dużego psa, albo psa z problemami ze stawami podstawą bedzie MSM,podawany dla lepszej skuteczności z OWOC DZIKIEJ RÓŻY.


WYJAZDY/ ALTERNATYWA

Nasze mięsne produkty mają taką zaletę, że są zamrożone. Czyli po pierwsze masz pewność, że nie dosypano konserwantów, ani solanki i możesz sobie zrobić zapasy na dłużej. Minusem są wyjazdy, czyli przewożenie i magazynowanie mięsa.

Dobrym rozwiązaniem w tym czasie a także w każdej innej sytuacji, która nie pozwala Ci na zastosowanie mięsa- są produkty MEAT LOVE. Koncepcja RAW ale w wersji po pasteryzacji. Takie produkty do zadań specjalnych, np. na wyjazdy. Możesz je przetrzymywać w temperaturze pokojowej, pakowane są w poręczne kiełbaski.