CZYM KARMIĆ PSA?

Nazywam się Kasia Plata. Na co dzień jestem opiekunką dwóch wilków  kanapowych- Brega i Chałki. Silna nietolerancja pokarmowa Brega oraz moja dociekliwość połączona z wykształceniem ( magister Biologii) doprowadziła nas do diety RAW- najlepszego systemu żywienia psa.

Od kilkunastu lat działam w branży zoologicznej, a temat diety psów jest mi bardzo bliski. Teorie, trendy i tendencje w tej dziedzinie z roku na rok wymieniały się na nowe. Jednak zawsze był jeden, niezmienny wspólny mianownik- sucha karma, a wszelkie poszukiwania najlepszego żywienia dla psa oscylowały wyłącznie wokół tego produktu.

Jest jeden fakt- zadziwiająco oczywisty i tak bardzo nam znany w kontekście zdrowego żywienia. Fakt, który z miejsca detronizuje suchą karmę i bezwzględnie plasują ją poniżej podium. Tego faktu nie podważy żaden entuzjasta stosowania chrupek.

ŻYWNOŚĆ PRZETWORZONA

Niestety każda sucha karma, bez względu na skład zawsze była, jest i będzie produktem wysoko przetworzonym. Co to oznacza? Żeby uzyskać suchego chrupka trzeba odpowiednich procesów technologicznych, bardzo wysokich temperatur, które niszczą większość naturalnych składników. Po za tym pasze, bo tak kwalifikowany jest ten produkt posiadają zupełnie inne obostrzenia co do etykietowania produktu- są mniej restrykcyjne. Oznacza to, że wiele można nazmyślać, przeinaczyć i zataić, chociażby informacje na temat użytych konserwantów.

CZY W TAKIM RAZIE SUCHA KARMA TO SAMO ZŁO?

Na pewno nie jest produktem najzdrowszym. Na pewno jest zbiorem witamin i składników, które pies powinien otrzymać. Dla mnie jest to taki produkt apteczny, gdzie wybiera się syntetyczną witaminę w blistrach, dokupuje odżywkę aminokwasową i ma się pełen bilans - notabene ulubione hasło producentów, którym straszeni są wszyscy opiekunowie zwierząt. Bilans według etykiety jest, ale czy na pewno jest to najzdrowsze? Oczywiście wśród karm, są lepsze i gorsze produkty. Analogicznie do suplementów i leków w aptece- można kupić coś bardzo tanio, ale wartość odżywcza, przyswajalność może być zdecydowanie niższa. Dlatego wierzę, że decydując się na karmienie suchą karmą trzeba znaleźć taką, która będzie miała lepszy skład i dostarczy więcej potrzebnych składników naszemu psu.

Musimy pamiętać o tym, że przetworzona żywność może być czynnikiem rakotwórczym. Konsekwencje spożywania takich produktów zostają jednak odkryte dopiero po kilku latach. Oprócz nowotworów mogą pojawić się problemy z nerkami, wątrobą, trzustką. To z kolei może być wynikiem stosowania w karmach " węglowodanowych zalepiaczy". Każda karma, chociażby z zadeklarowaną 90% zawartością mięsa, ma mniejszy lub większy udział: zbóż, kukurydzy, ziemniaków, ryżu czy roślin strączkowych.

Powodem schorzeń tych narządów może być także nadmierna ilości podawanej suchej karmy. Białko w karmie jest skoncentrowane, czyli jego ilość na 100 gram produktu jest zdecydowanie większą niż w mięsie. Nadmiar takiego pożywienia może mieć negatywny wpływ na organizm.

DIETA RAW- DLACZEGO NAJLEPSZA?

Pies to mięsożerca, z możliwością sytuacyjnego dostosowania się do trawienia węglowodanów. Oznacza to, że psu te związki nie są specjalnie potrzebne, a jeżeli zostaną dostarczone w diecie w nadmiernych ilościach- pies będzie musiał sobie z tym "jakoś" poradzić. Niestety te "jakoś" to spore obciążenie dla organizmu. Zwolennicy obowiązkowego stosowania węglowodanów jako główny argument podają, że obecny pies różni się znacznie od wilka. Faktycznie zarówno mopsy jak i Yorki do wilków są mało podobne, ale czy mają coś z królika, albo bliżej im do krowy? Nie sądzę. Dotyczy to zarówno anatomii jak i fizjologii. DNA, które programuje układ pokarmowy i wszystkie jego systemy niewiele się zmieniło w tej materii.

Pies jako dumny posiadacz wszystkich cech anatomicznych i fizjologicznych drapieżnika powinien jeść surowe mięso, kości ( ewentualnie zastąpione innym źródłem wapnia) i podroby.


To jest baza, którą uzupełniamy. W diecie dobrze jak znajdą się niewielkie ilości warzyw i owoców. Bardzo istotne są naturalne suplementy, które fantastycznie uzupełniają wszelkie niedobory, które wynikają ze słabej jakości mięsa zwierząt hodowlanych. Taka urozmaicona dieta z solidną podstawą jest świetną zdrowotną profilaktyką i źródłem sił witalnych.

Nasza propozycja dla Ciebie do wersja EASY RAW. Karmisz naturalnie, świeżymi produktami, które mrożone są szokowo. W ofercie posiadamy wszystkie składniki tej diety. Takiego wyboru i różnorodności nie znajdziesz w żadnym innym miejscu.

CZEGO MOŻEMY SIĘ SPODZIEWAĆ?

Zapewne zaraz zauważysz jak pies staję się jakby lżejszy, ma więcej wigoru, włos przestaje się sypać, pies zrzuca tłuszcz, pokazują się talia i mięśnie. Znika przykry zapach, pojawiają się iskierki w oczach a sierść staje się błyszcząca i gładka. Twój alergik, którego męczyły swędząca skóra, problemy z uszami, rozstroje żołądkowe nagle zmienia się diametralnie a wszelkie objawy zanikają. Pamiętaj, że to nie jest cud, tylko zdrowa dieta, która nastawia ciało twojego psa na idealne funkcjonowanie. Ta dieta to żaden eksperyment, to powrót do naturalnego żywienia.

Więcej szczegółów na temat diety znajdziesz w kolejnej zakładce DIETA EASY RAW.